Team
Champion
Liberty (Bealeton) Team
Scores
Liberty |
232.5 |
Pinecrest |
205.5 |
Hough |
192.5 |
Wilmington Laney |
175.0 |
New Bern |
140.5 |
Lake Norman |
120.5 |
Jack Britt |
110.5 |
Cary |
102.5 |
Pine Forest |
97.0 |
Lumberton |
93.0 |
Croatan |
79.0 |
Westover |
71.0 |
North Brunswick |
70.0 |
Holly Springs |
66.0 |
Terry Sanford |
64.0 |
Trinity |
60.0 |
Seventy First |
56.0 |
South Rowan |
54.0 |
Gray's Creek |
51.5 |
Western Harnett |
48.0 |
Fairmont |
39.0 |
Scotland |
36.0 |
Jacksonville |
30.0 |
St. Pauls |
27.5 |
E.E. Smith |
26.0 |
Apex Friendship |
21.0 |
Raleigh Broughton |
21.0 |
Purnell Swett |
21.0 |
106
1st
Place Match
- Mark Samuel (Laney) 35-0, So. over Brandt
Fajerman (Hough) 38-4, Fr. (TF-1.5 5:36 (17-2))
3rd
Place Match
- Braedon Baily (Carolina Forest) 27-1, Fr.
over Jacob Caldwell (Croatan) 31-7, Sr. (Dec 3-2)
5th
Place Match
- Paul DeNoia (New Bern) 26-7, Jr. over
Cameron Schmidt (Holly Springs) 22-5, So. (Fall 1:56)
113
1st
Place Match
- Richard Treanor (Hough) 35-2, Jr. over Jacob
Cox (South Rowan) 28-3, So. (Dec 6-2)
3rd
Place Match
- Matt Rowland (Pinecrest) 26-2, So. over Sam
Barnett (New Bern) 38-6, Jr. (Dec 3-2)
5th
Place Match
- Avery Buonocre (Laney) 17-2, . over Justin
Kelly (Lumberton) 29-10, Sr. (MD 20-8)
120
1st
Place Match
- Mason Barrett (Liberty (Bealeton)) 25-3, Jr.
over Curran Bedell (Lumberton) 21-2, Jr. (Fall 2:25)
3rd
Place Match
- Kaiden Fisher (Lake Norman) 35-10, Sr. over
Aaron Ortega- Perez (Trinity) 36-9, Jr. (Fall 0:42)
5th
Place Match
- Riley Merchant (Pinecrest) 19-8, Fr. over
Evan Kite (Laney) 27-10, Sr. (Dec 4-2)
126
1st
Place Match
- Kobe Early (Cary) 35-0, . over Isaiah Poppe
(Carolina Forest) 29-2, Jr. (TF-1.5 5:08 (16-0))
3rd
Place Match
- Jonathan Floyd (Lumberton) 35-8, Sr. over JT
Richards (Lake Norman) 19-10, So. (Dec 4-3)
5th
Place Match
- Christian Coto (Sanford, Terry) 18-6, Jr.
over Richard Guzman (71st HS) 15-4, Jr. (Dec 11-7)
132
1st
Place Match
- Colin Dupill (Liberty (Bealeton)) 23-3, Fr.
over William Nguyen (Pinecrest) 23-4, Sr. (M. For.)
3rd
Place Match
- Will Lewis (Western Harnett) 31-2, Jr. over
Jun Figueredo (Hough) 35-7, Jr. (Dec 9-4)
5th
Place Match
- Ryan Lock (Britt, Jack) 19-11, Jr. over
Zaccary Grierson (Gray`s Creek) 22-7, Sr. (Dec 7-6
138
1st
Place Match
- Marcus Mondragon (Laney) 36-3, Sr. over
Joseph Lock (Britt, Jack) 28-4, So. (Dec 11-9)
3rd
Place Match
- Timmy Kennett (Lake Norman) 30-8, Sr. over
Alex Minish (Trinity) 34-9, Jr. (Fall 1:26)
5th
Place Match
- William Winegardner (Liberty (Bealeton))
18-7, Sr. over Jack Taylor (Western Harnett) 24-6, Sr. (M. For.)
145
1st
Place Match
- Jovon Mitchell (Liberty (Bealeton)) 23-3,
Sr. over Seth Thomas (Laney) 28-8, Sr. (Fall 4:53)
3rd
Place Match
- Jayden Dobeck (Pinecrest) 22-4, Fr. over
Justin Sanders (Hough) 31-10, Jr. (MD 8-0)
5th
Place Match
- Gavin Moses (Pine Forest) 22-4, Sr. over
Lydell Canady (Westover) 14-3, Sr. (M. For.)
152
1st
Place Match
- Bryan Contreras (Liberty (Bealeton)) 21-1,
Sr. over Yoel Del Rio (North Brunswick) 26-4, Jr. (Fall 3:11)
3rd
Place Match
- Denzel Carrucini (Britt, Jack) 20-4, Sr.
over Jayson Jacoby (Carolina Forest) 25-5, Sr. (UTB 5-4)
5th
Place Match
- Jalen Keith (Gray`s Creek) 26-5, Sr. over
Jacob Green (Pine Forest) 21-6, So. (Fall 4:02)
160
1st
Place Match
- Hunter Hillis (Pinecrest) 26-5, Sr. over
Zachary Pranka (Sanford, Terry) 4-1, Sr. (Fall 3:48)
3rd
Place Match
- Caleb Swinson (Liberty (Bealeton)) 20-6, Sr.
over Luke Damo (Holly Springs) 24-8, Jr. (Fall 4:40)
5th
Place Match
- Jake Wolfram (Cary) 24-9, . over Ian Troan
(Broughton) 17-7, So. (For.)
170
1st
Place Match
- Royce Hall (Liberty (Bealeton)) 23-3, So.
over Anthony Fabian (Hough) 28-11, Sr. (Fall 3:55)
3rd
Place Match
- Carson Floyd (Lake Norman) 21-7, So. over
Paul Rider (Holly Springs) 29-7, Sr. (MD 18-4)
5th
Place Match
- Tayvon Greene (Westover) 18-5, Sr. over
Darionte McLaurin (Lumberton) 32-10, Jr. (Fall 1:28)
182
1st
Place Match
- Bryan Aragao (North Brunswick) 32-0, Sr.
over Michael Pepe (Hough) 11-3, So. (Fall 5:43)
3rd
Place Match
- Derrick Baker (Fairmont) 31-1, So. over
Marlon Morales (Carolina Forest) 26-5, Sr. (For.)
5th
Place Match
- Jaidon Bennett (New Bern) 28-9, Sr. over
Dakota Gray (Croatan) 30-11, Jr. (Dec 9-2)
195
1st
Place Match
- Marcus Grist (New Bern) 23-5, Jr. over
Cooper Bumgarner (Pinecrest) 17-4, Jr. (Dec 5-2)
3rd
Place Match
- Wyheem Vessels (Liberty (Bealeton)) 21-7,
Sr. over Marcus Williams (Westover) 17-2, Jr. (Fall 1:49)
5th
Place Match
- Kendrell Byrd (Pine Forest) 20-5, Sr. over
Andrew Watkins (South Rowan) 19-9, Jr. (TB-1 5-4)
220
1st
Place Match
- Rylan Vann (Cary) 33-0, . over Corey Pollock
(Laney) 32-8, So. (Dec 7-5)
3rd
Place Match
- Dominic Harris (Hough) 34-4, Sr. over Josh
Bell (Pine Forest) 19-7, Sr. (Fall 4:22)
5th
Place Match
- Dylan Zajac (Carolina Forest) 18-7, Jr. over
Devean Thaggard (71st HS) 8-8, So. (Dec 6-3)
285
1st
Place Match
- Chase Godwin (Pinecrest) 17-0, So. over
Emmanuel Bell (Laney) 24-6, Jr. (Dec 6-2)
3rd
Place Match
- Josh Doyle (Lumberton) 29-4, Sr. over Xavier
Tabb (Jacksonville) 22-8, Jr. (Fall 1:34)
5th
Place Match
- Amarie Daniels (Britt, Jack) 23-13, So. over
Alex Baker (Lake Norman) 22-12, Jr. (M. For.)
Related
Articles
Pinecrest
wrestlers among winners at Boneyard Bash (Fayetteville Observer - 1/12/20)
Click
here to return to the
Home Page
|